Zoba anatomija

Zoba kronis sastāv no emaljas, kas vidēji ir 1-1.5mm bieza. Emalja ir viscietākais minerāls, ko mūsu organisms ir spējīgs izveidot. Tā ir cietāka par cilvēka viscietāko kaulu – apakšžokli. Zoba kronis ir gandrīz tikpat cieta kā keramika, bet ne­daudz elastīgāka, tāpēc zoba kronis spēj izturēt ļoti lielu slodzi – mums ēdot, košļājot, griežot zobus, sakožot utml. Piemēram, ēdot labi pagatavotu steiku, cilvēks attīsta košanas slodzi no 100 līdz pat 120 kilogramiem. Ja emalja ir labi izveidojusies un ikdienā saņem pietiekami daudz fluora, tā ir ļoti izturīga.

zobu anatomija-02

Zem emaljas atrodas zoba dentīns jeb īstie audi, kas aizņem lielāko daļu no zoba. Ja emalju var uzskatīt par aizsargslāni, tad dentīns ir audi, kas veido zoba masu. Dentīns ir daudz mīkstāks un jutīgāks par emalju. Divdesmit procentus no dentīna galvenokārt veido olbaltumviela – kalogēns, kur ANKYLOS implantu sistēmu caurvij smalki kanāliņi. Tajos atrodas odontoblasti – šūnas ar gariem piedēkļiem. Tiklīdz zobs saņem kairinājumu, odontoblasti to nosūta tālāk nerviem zoba iekšienē jeb pulpā. Zoba saknes daļā dentīnu apņem cements.

Pulpā atrodas nervs, asinsvadi, saistaudi un šūnas, kas nodrošina zoba barošanu. Kad zobs visvairāk sāp, ir iekaisuši zoba audi, bet iekaisums ir nonācis līdz pat nervam.

Zoba sakne aizņem divas trešdaļas no zoba. Zoba sakni žoklī nostiprina saistaudi – periodonts. Sakne amortizē spiedienu, jo starp sakni un žokļa kaulu ir neliela sprauga, kurā zobs var kustēties. Zobu saknes arī aizsargā organismu no infekcijas, kas var iekļūt no ārpuses.

Zoba implants

zobu anatomija-03

Zoba implants sastāv no individuāli Jums veidota zoba kroņa, kroņa balsta jeb abatmenta un paša zoba implanta jeb zoba mākslīgās saknes. Zobu implanti ir daudz un dažādi, taču tikai  dažas no tām, kā piemēram,  ANKYLOS implantu sistēma no Dentsply Sirona Implants, ir atzīta un balstītas uz zinātniskiem pētījumiem, klīniskajām studijām vairāku gadu garumā. Neiekrītiet uz lētajām sistēmām – tās nevarēs piedāvāt Jums garantiju ilgtermiņā! Vaicājiet piemērotāko risinājumu Jūsu situācijai pieredzējušam zobu implantu speciālistam. Tāpat varat pārliecinieties pats, jautājot zobārstam par kvalitatīvām zobu implantu sistēmām, ko atzīst un izmanto pasaules vadošie speciālisti.

zobu anatomija-04

Pasaules līderis Dentsply Sirona Implants savos pētījumos ir pārliecinājies par XiVE un ANKYLOS sistēmu identiskumam cilvēka zobam.  Zoba implants ir izveidots tā, lai tas pēc ievietošanas neizkustētos, bet  nofiksētos un integrētos kaula audos.

zobu anatomija-06

Pats implants parasti tiek veidots no ķirurģiskā titāna, piemēram, Dentsply Sirona Implants sistēmām XiVE un ANKYLOS ir izveidota īpaša virsma, kas maksimāli pielīdzināta dabīgai kaula tekstūrai, lai nodrošinātu  implanta integrāciju kaula audos un maksimālu stabilitāti. Zobu implanti ir dažāda izmēra un diametra, gluži kā dabīgie zobi – tiem atšķiras sakņu garums un diametrs. Jūsu zobārsts noteiks Jūsu situācijai atbilstošu garumu un izmēru.

Zoba kronis

Lai izveidotu individuāli Jums piemērotu zoba kroni, zobārsts kopā ar zobu tehnisko laboratoriju veiks protezēšanu, lai uz jaunās zoba saknes – zoba implanta balstītu jauno zobu. Zobārsts noņems zobu nospiedumu, no kura laboratorija izveidos telpisku paraugu jeb veiduli – uzskatāmu paraugu, lai varētu noteikt un izveidot  maksimāli dabīgu un estētisku jaunā zoba kroni. Lai tas Jūsu smaidā iederētos un labi izskatītos, zobu tehniskā laboratorija izvēlās vajadzīgo zoba kroņa balstu jeb abatmentu (atkarīgs no zoba, tā lieluma, novietojuma mutes dobumā). Tāpat zobārsts noteiks zoba toni, lai tas iekļautos zobu rindā un tā krāsa būtu identiski pārējiem Jūsu zobiem.

zobu anatomija-05

—Please choose an option—